Horne: Lasse savner skolen. Han savner især den sociale kontakt med vennerne. Han savner en levende undervisning. Og helt i særklasse så savner han at spille fodbold. Fodbold er en stor del af hans liv. Før corona trænede han fire gange om ugen og spillede kamp i weekenden. Ungdomslivet er sat på standby.
14-årige Lasse Hedegård Jessen er blot én af mange unge, der har fået det sociale kludetæppe hevet væk under sig.
- Jeg føler mig utrolig heldig. Jeg kan sagtens stå op til tiden. Jeg laver både morgenmad og frokost til mig selv. Jeg følger med i undervisningen, laver lektier og får dyrket idræt i løbet af dagen. Jeg har stor opbakning fra mine forældre, og så har jeg en lille håndfuld venner, som jeg ofte ses med. Alligevel savner jeg dagligdagen og den sociale kontakt med alle, fortæller Lasse, der går i 8.b på Tistrup Skole.
Lasse Hedegård Jessen, om konsekvensen af at være ung i en coronatidPå grund af corona er det svært at holde alle kontakter ved lige. Nogle forandrer sig og får andre interesser.
Venner forandrer sig
Lasse kan se, at det ikke er alle, der klarer coronanedlukningen med samme positive indstilling som han.
- Jeg oplever, at venner, jeg tidligere har spillet fodbold sammen med, har forandret sig, er kommet helt væk fra idrætten og har fundet andre interesser. Hvis vi ikke havde haft skolenedlukning og fodboldaflysning, tror jeg, vi stadig havde været sammen. Det, synes jeg, er ærgerligt, men jeg har også fået andre, nye kammerater, så det er fint. Og så tænker jeg på dem, der ikke har så mange venner, de kan godt komme til at føle sig ensomme, hvis de slet ikke ser nogen, siger Lasse Hedegård Jessen.
Kommentar fra far, Henrik Linding Jessen:
Både min kone, Tina, og jeg er på arbejde hele dagen, så Lasse er alene hjemme. Han er en pligtopfyldende dreng og klarer sig godt. Vi har besluttet, at Lasse skal ikke isoleres, derfor får han lov til at være sammen med en håndfuld kammerater. Social kontakt er jo super vigtigt i det udviklingsstadie, de unge mennesker er i lige nu. Som forældre er det svært at kompensere for alt det, de unge går glip af, skiture, fodboldture, arrangementer med skole og kammerater. Vi går en tur sammen, ser en film sammen, laver mad sammen én gang om ugen, men ellers er der ikke så meget, vi kan gøre.
Selvom Lasse, som han selv siger, har taget ja-hatten på, holder gejsten oppe og prøver på at se løsninger, så er dagligdagen uden skole og fodbold kedelig.
- Jeg synes, hjemmeundervisningen er kedelig. Jeg føler, at vi bare får opgaver hele tiden. Jeg mener ikke, at lærerne er dårlige, men vi mister bare så meget, når vi ikke er i klassen. Vi lærer slet ikke det samme, når vi ikke kan ikke se hinandens kropssprog, når vi ikke skal op til tavlen eller sidde fysisk sammen i grupper. Vi kan ikke lige spille fodbold eller gøre noget andet i frikvarteret. Vi sidder for os selv foran en skærm hele dagen. Så snart vi har fri, skal jeg bare ud i den friske luft, så løber jeg en tur, står ude i garagen og jonglerer med fodbolden eller er sammen med de venner, jeg har i min ”boble”, forklarer han.
Træner derhjemme
Og netop fodbold fylder rigtig meget i Lasses liv. Han er dedikeret Brøndby og Manchester United fan. Selv spiller han på U15 i Varde. Han træner fire gange om ugen og spiller kamp i weekenden. Eller rettere gjorde.
- Vi har fået et træningsprogram af vores fodboldtræner, hvor vi skal løbe fire gange om ugen. Nogle gange løber jeg alene. Andre gange sammen med fodboldvenner. Vi spiller også fodbold i haven, hvor jeg har håndboldmål. Jeg håber, at der snart kommer gang i det hele igen. Nu har vi jo fået vaccinen. Jeg er glad for, at jeg ikke går i 9. klasse og skal til eksamen til sommer, eller er på efterskole, for det er godt nok synd for dem, lyder meldingen fra Lasse Hedegård Jessen fra Horne.