Annonce
Lokalavisen Assens

Mangemillionær træder ind som sponsor for lille fynsk boldklub

Teglværks- og veteranbilsejer Jørgen Strøjer Hansen (nr. 4 fra venstre) er nu officielt sponsor for fodboldklubben BK Vestfyn, der fremover spiller på Strøjer Arena. Her er klubbens førstehold fotograferet ved afsløringen af det nye stadionnavn, der meget passende står på en mur med muskosbrune mursten fra virksomheden Strøjer Tegl et par kilometer sydøst for landsbyen Turup. Foto: Søren Plovgaard
Fodboldklubben BK Vestfyn i Turup spiller nu på et stadion, der har navn efter en lokal erhvervsmand.

Turup: BK Vestfyns idrætsanlæg på Kærvangen i Turup hedder fremover Strøjer Arena.

Den lokale mæcen og mangemillionær Jørgen Strøjer Hansen fra virksomheden Strøjer Tegl og indehaver af veteranbilsamlingen Strøjer Samlingen har valgt at smide et femcifret beløb efter den lille og kun fire år gamle fodboldklub, der har dybe rødder i den hedengangne kultklub Brahesholm IF i Egemosedam.

Fodboldanlægget på Kærvangen har samtidig fået et sponsornavn. Fremover spiller klubbens herrehold i serie 4 samt dameholdet sine hjemmekampe på Strøjer Arena.

Annonce

Indvielsen fandt officielt sted lørdag eftermiddag ved et arrangement, der havde tegn af en mindre byfest i Turup. Omkring 75 personer var mødt frem på stadion for at overvære afsløringen af det nye navn, og bagefter spillede herreholdet en venskabskamp mod FC Odense. Holdet skulle oprindelig have mødt Kerte IF i et giftigt lokalopgør i serie 4, men de grønklædte vestfynboer måtte allerede torsdag melde afbud til kampen.

Glad for at betale tilbage til Turup

Sponsoratet med Strøjer Tegl gælder de næste fem år, og Jørgen Strøjer Hansen, der selv i sin ungdom spillede fodbold på Turups tidligere bane ved Møllergyden, er glad for at kunne betale lidt tilbage til både klub og by.

Mange mennesker var lørdag taget til fodbold og stadionnavns-indvielse i Turup. Foto: Søren Plovgaard

- Jeg har altid haft en lille smule dårlig samvittighed overfor Turup og Sø Søby. Strøjer Tegl kører frem og tilbage gennem byen hver eneste dag med 30-40 lastbiler fra klokken 6 om morgenen til klokken 21 om aftenen, så det er selvfølgelig en smule belastende for beboerne i byen. Men det fantastiske er, at der aldrig er nogen, der har klaget over trafikken til og fra vores virksomhed, siger Jørgen Strøjer Hansen, der havde taget turen til Turup i en Blue Train Bentley årgang 1931.

BK Vestfyns farver er gul og sort med tydelig reference til moderkluben Brahesholm IF, der spillede i orange og sort og havde en humblebi som logo. Foto: Søren Plovgaard

Jørgen Strøjer Hansen fortæller, at han har ladet sig inspirere til sponsoratet med BK Vestfyn af sin gode ven Svend Møller Hansen, der ejer stålkonstruktionsfirmaet DS Gruppen A/S i Hobro. Den himmerlandske stålkonge har i flere år været sponsor for den tidligere superligaklub Hobro IK - og så har han i øvrigt bygget flere af haludvidelserne på Vedstårup Teglværk.

BK Vestfyn-formanden forklarer, at fodboldklubben ikke har problemer med at finde på noget at bruge midlerne fra sponsoratet til.


Jeg har altid haft en lille smule dårlig samvittighed overfor Turup og Sø Søby. Strøjer Tegl kører frem og tilbage gennem byen hver eneste dag med 30-40 lastbiler fra klokken 6 om morgenen til klokken 21 om aftenen, så det er selvfølgelig en smule belastende for beboerne i byen

Jørgen Strøjer Hansen


- Der er altid noget, der skal laves og gøres i en fodboldklub. Vi har lige fået malet vores klublokaler af en kunstner fra Odense, og lørdag den 3. juli holder vi en sommer- og sportsfest, hvor hele Turup er inviteret med. Der bliver noget livemusik, helstegt pattegris og en fodboldturnering, hvor alle kan være med, fortæller Jesper Forsberg Frederiksen.

Grillmester Larsen, der stadig bærer rundt på tilnavnet "Toast" efter flere års solide indtag af bøftoast i klubhuset, var rigtig i sit es foran grillen med ristede pølser, medister og grillede asparges med bacon. Foto: Søren Plovgaard

Det er i øvrigt ikke første gang, at idrætsanlægget i Turup får et sponsornavn.

For syv år siden blev det i en periode døbt om til Gandhi Park, da den tidligere klub TuSa IF blev en del af P3-programmet Gandhi.

Der er højt til loftet, og humøret er som regel godt i BK Vestfyn. Her "mooner" en spiller i omklædningsrummet for næsen af storsponsor Jørgen Strøjer Hansen inden eftermiddagens hyggekamp mod FC Odense. Foto: Søren Plovgaard
For syv år siden blev fodboldklubben Tusa IF's hjemmebane omdøbt til Gandhi Park, efter klubben var blevet adopteret af radioprogrammet Gandhi på P3. Fra venstre er det formand Christian Bekker, mangeårigt medlem Lars Nielsen og næstformand Jesper Forsberg Frederiksen, der nu er formand for BK Vestfyn. Anlægget hedder nu Strøjer Arena. Arkivfoto: Kim Rune
Afsløringen af det nye stadionnavn fandt sted i høj solskin, og mens mange lokale borgere kiggede med. Foto: Søren Plovgaard
Rigtige venner. Foto: Søren Plovgaard
Jørgen Strøjer Hansen har selv spillet fodbold i Turup i sin ungdom, og her viser han, hvordan man udfører et solidt indersidespark. Foto: Søren Plovgaard
BK Vestfyn forstår også at servere en ordentlig stadionplatte. Foto: Søren Plovgaard
Annonce
Annonce
Lokalavisen Assens

Fodboldfest i Haarby fredag: Forventer 300-400 tilskuere til opvisningskamp mod OB

Annonce
Annonce
Lokalavisen Assens

Velfærd skaber grundlag for bedre bosætning

Annonce
Forsiden netop nu
Lokalavisen Assens

25 år uden røde tal i regnskabet: Tømrerfirma blev en livsstil for familien Nielsen i Haarby

Lokalavisen Assens

Skal du have børnene med til "Midt om natten"?

Lokalavisen Assens

Spil under åben himmel

Lokalavisen Assens

Landsholdstrøjer revet væk fra lokale forhandlere: - Folk ringer hver eneste dag fra både Jylland og Sjælland

Lokalavisen Assens

Syng Sammen til aftenklokken

Lokalavisen Assens

Ny friskole starter i Jordløse: - Vi vil gerne tænke skolen forfra

Lokalavisen Assens

Storskærm i Jordløse: Her kan du se Danmark-Wales

Lokalavisen Assens

Sport uden sved på panden

Lokalavisen Assens

27-årig alenemor kom i mål: Endelig student!

Lokalavisen Assens

Ny legeplads til en million skal være samlingssted for hele Vissenbjerg

Lokalavisen Assens

Assens bliver 500 år i 2024: Politikerne vil skyde 500.000 kr. af på stor folkefest

Lokalavisen Assens

Jans sjældne Pickup og 100 andre veteranbiler kommer til træf

Lokalavisen Assens

Vil du kaste lys og lyd over "Midt om Natten"?

Lokalavisen Assens

Stor check til ungdomsspillere

Lokalavisen Assens

Se EM i fodbold i Landsbyens Hus i Jordløse

Lokalavisen Assens

Blædel og Nordbo slår borgerne i Tommerup ihjel: Nu leder de efter flere gerningssteder

Lokalavisen Assens

Da brugsen lukkede, trådte familie sammen: Nu får landsby sit eget kulturhus

Lokalavisen Assens

Den 28-årige storbypige Pernille er vendt hjem - til Gl. Brydegaard: - Jeg vil ikke undvære mit arbejdsliv på landet

Lokalavisen Assens

Flere uddannelser til Glamsbjerg

Lokalavisen Assens

Ingen har monopol på børnene

Lokalavisen Assens

Arena fejret i smeltende varme

Annonce