Annonce
Hver mandag mødes et par gode håndfulde pensionister i foreningen Den Gamle Smedje om deres fælles kærlighed til det gamle smedehåndværk og for at vende verdenssituationen. "Det er ikke sikkert, at vi kan løse alt, men vi har i hvert fald en mening om alt", siger foreningens formand Frits Jensen (tv), der her holder for mens Leif Christiansen svejser. Foto: Frank Pedersen
Mariager Avis

11 mænd mødes om kærlighed til det sorte håndværk og socialt fællesskab: Plads til alle - men kvinder vil protestere over toiletforholdene

Et tilbud om gratis husleje var med til at genskabe foreningen Den Gamle Smedje i Dania, hvor medlemmerne hver mandag mødes om at lave smedearbejde samt ikke mindst dyrke det sociale fællesskab og ordne verdenssituationen.
Annonce
  • Hver mandag mødes et par gode håndfulde pensionister i foreningen Den Gamle Smedje om deres fælles kærlighed til det gamle smedehåndværk og for at vende verdenssituationen. "Det er ikke sikkert, at vi kan løse alt, men vi har i hvert fald en mening om alt", siger foreningens formand Frits Jensen (tv), der her holder for mens Leif Christiansen svejser. Foto: Frank Pedersen
  • Frits Jensen er formand for foreningen Den Gamle Smedje i Dania, der for tiden har 11 medlemmer, som alle er mænd. "Og sådan tror jeg, det skal blive ved med at være. Det er ikke fordi, vi ikke synes, pigerne er dejlige, men altså… de passer ikke ind. De toiletforhold, vi har, passer nemlig ikke lige til piger", siger han. Foto: Frank Pedersen
  • Siden foreningen Den Gamle Smedje blev genskabt for tre år siden, er værkstedet på Daniavej 47 stille og roligt blevet fyldt ud med diverse former for smedværktøj. "Noget har vi tusket os til, og andet er blevet doneret, så vi nu har et velfungerende værksted", siger formand Frits Jensen. Foto: Frank Pedersen
Mariager Avis

Beauté Pacifique Kvindeløb i Hadsund med rekord-deltagelse

Annonce
Mariager Avis

Gulvfirma rykker til udlandet og køber svensk virksomhed

Annonce
Mariager Avis

'Sommersol i Bakkerne' præsenterer sommeren - og den nye festivalsprogram

Annonce
Annonce
Forsiden netop nu

Seneste nyt

Annonce