Mariager: Før kommunalvalget var Mariager med nærmeste omegn godt repræsenteret i Mariagerfjord byråd med syv medlemmer ud af de i alt 29.
Efter valget er ”Mariager-gruppen” skrumpet ind til fem medlemmer, idet hverken socialdemokraten Thomas Høj eller venstremanden Peter Krogh Olsen blev genvalgt. Desuden havde Dansk Folkepartis Pia Adelsteen besluttet sig for ikke at genopstille.
Til gengæld var der nyvalg til Laura Holm fra Det Konservative Folkeparti, hvis 466 personlige stemmer rakte til at blive de konservatives tredje mandat.
Selv om Laura Holm ikke har bopæl i selve Mariager - hun bor i Norup - lægger hun ikke skjul på, at selv om hun er bevidst om, at hun er valgt for at varetage alle borgeres interesser i kommunen, vil hun prioritere udviklingen i den del af kommunen, der ligger syd for Mariager Fjord.
- Det skal være en fin balance mellem, hvad der rører sig lokalt, hvor jeg har fingeren fuldstændig på pulsen, og det der rører sig i alle kommunens byer. Jeg kommer ikke til at drive sognepolitik, understreger hun.
Håber på en udvalgspost
Som nyt byrådsmedlem vil Laura Holm tage afsæt i hendes egen situation og erfaringer som mor. En plads i udvalg for børn og familie er derfor øverst på hendes ønskeliste.
- Jeg er gået ind i politik, fordi jeg gerne vil arbejde for børn og unge. Jeg synes, vi i kommunen halser bagefter på hele børneområdet fra vuggestue til dagplejere. Desuden sker der for lidt for de unge i vores kommune, siger Laura Holm.
I de kommende fire år vil hun derfor fokusere på udvikling af ungemiljøer til de unge, der ikke er en del af foreningslivet.
- Vi mangler steder, hvor de unge kan gå hen for at høre musik og hygge sig med hinanden. Nu får Hobro ”Headspace”, men der er altså også brug for den slags syd for fjorden, pointerer hun.