Horsens: December-kalenderen plejer at være fyldt som en dansk strand under en hedebølge hos de fleste danske familier.
Også hos familien Friis Henningsen på Bøgevangsgade står den normalt på julearrangementer og julefrokoster fra midten af november og frem mod juleaften. Men ikke i år. 2020 er på ingen måde et år som alle andre.
Til gengæld er der blevet tid til meget andet. Henrik Friis Henningsen har lavet en total-renovering af murermestervillaens kælder. To nye værelser står klar til Rasmus på 11 og Emilie på 9 år foruden bad, vaskerum og opholdsrum.
- Jeg har kunnet arbejde med det hver eneste lørdag og søndag, siger Henrik Friis Henningsen, murermester og ingeniør, der driver virksomheden Jensen & Friis Pedersen A/S.
Tid til julehygge
Julen på Bøgevangsgade 10 er, som den skal være: Julekalendere i trængsel på køkkenbordet, nisselandskab i et hjørne af stuen og lys i adventskransen, flettet af naturens materialer.
Men coronaen har aflyst de fleste sociale julearrangementer.
Disse kalendere hitter
- Emilie på ni år giver topkarakterer til DR 1's "Julefeber".
- Rasmus på 11 år synes bedre om "Juleønsket" på TV 2.
- Og så er der en en gammel kending, som hele familien Friis Henningsen er blevet vild med. Ved et tilfælde kom de til at slå over på TV 2 Charlie, der genudsender den 29 år gamle "The Julekalender". Og nu er både Emilie og Rasmus sammen med forældrene faldet for Hansi, Gynter og Frits.
- Vi har én julefrokost, og det er med familien 2. juledag, siger Gitte Friis Henningsen, der er ernæringsassistent og ansat i Sct. Ibs Børnehave, hvor datteren Rosa på fire år også går.
Den er i år med begrænset deltagerantal, så det bliver med bedsteforældre, en oldemor og en faster.
- Vi plejer at være mange flere. Op mod 30 denne dag, fortæller Gitte Friis Henningsen.
Alt er aflyst
De skal heller ikke med børnene til de mange arrangementer, som plejer at høre juletiden til.
Emilie er rytter med nyerhvervet pony, Stjerne, der skal ud at stå i Molger Rideklub, hvor både hun og hendes mor rider. Her plejer der at være arrangement med æbleskiver og julehygge. Det er aflyst.
Rasmus spiller fodbold hos HfS, hvor der gerne bliver budt på fællesspisning. Det er aflyst. Det samme gælder arrangementet i Rosas børnehave, hvor forældre og børn traditionen tro spiser risengrød sammen. Og Luciaaftenen med krybbespil og amerikansk lotteri på Sct. Ibs Skole, hvor de to store går, bliver heller ikke til noget.
- På en måde gør det ikke så meget, for så mere ro til julehyggen herhjemme, siger Gitte, der fortsætter, at der også bliver bedre tid til at se julekalendere i tv, som børnene gerne vil se.
Mindre hektisk
Fra børnene lyder der heller ingen større klager. De hygger sig stadig i børnehave og skole, og børnene har sammen med en fætter og en kusine fået billetter til risengrød og julefortælling i igloen på Torvet.
- Det er selvfølgelig lidt irriterende, at der ikke sker så meget i år. Men det egentlig også fint nok, siger Emilie, mens Rasmus godt kan savne julearrangementerne.
Emilie, ni årDet er selvfølgelig lidt irriterende, at der ikke sker så meget i år. Men det er egentlig også fint nok.
De skal jo stadig spise and og risalamande og lege pakkeleg med familien, som Emilie fornuftigt tilføjer.
Og julenissen, der hver morgen lægger godter og små gaver i julesokkerne, er da heldigvis heller ikke corona-ramt.
Julefrokoster aflyst
Henrik Friis Henningsen holder normalt julefrokost for sine 10-12 ansatte på en af byens restauranter. Det bliver heller ikke til noget i år.
Og det er faktisk restauranter og hoteller, og andre, som lider økonomisk under covid-19-restriktionerne, de har mest ondt af.
- Vi skal ikke beklage os, Vi har klaret os fint, mens andre har mistet job, som Gitte udtrykker det.
Ingen fødselsdagsfester
Henrik fyldte 40 år i 2020. Det blev ikke til den planlagte fødselsdagsfest. Men sådan var det for mange, og det kan jo indhentes i 2021, siger han. Det gjorde dog ondt, da oldemor måtte aflyse fejringen af sin 95 års fødselsdag, hvor hele familien var inviteret på fest og ophold i Tønder.
- Det var trist. Nu håber vi, at vi kan fejre hende sidst i januar i stedet for, siger Gitte.
Familiens faste sommerferietur til Mallorca blev heller ikke til noget.
- Det er her, vi virkelig kobler af, siger Henrik, som kommer ned i gear og kan lægge de daglige opgaver i sit firma fra sig.
Der er dog en ting, som de virkelig vil savne denne jul. Det er Sct. Ib Skoles juleafslutning i Vor Frelser Kirke, der er flot pyntet op. Det er stemningsfyldt, og familierne får ønsket hinanden en glædelig jul.
- Så føler vi, at nu er det juleferie, siger Henrik Friis Henningsen.