Ribe: Vejret er altid en afgørende faktor for, hvordan Ribe Dyrskue forløber, og således også i år.
Denne gang var det i den grad vandet, der satte sit præg. Den megen regn, der faldt i ugen op til, og en faretruende stigende vandstand i Ribe Å fik store dele af Hovedengen til at ligge med blankt vandspejl, og derfor måtte arrangørerne i flere omgange flytte rundt på de mange tusinde gæster, dyr og maskiner.
- Det har faktisk været en voldsom oplevelse. Men det er naturens kræfter, og dem kan vi ikke stille meget op imod. Jeg vil gerne sende en stor tak til alle de glade gæster, som alligevel har så ud til at hygge sig og få en god dag ud af det. Vi har kun fået én eneste klage. Det synes jeg er imponerende. Jeg har snakket med nogle deltagere, der har været på skuer i 50 år, og de har aldrig oplevet noget lignende, siger Jens Christiansen, der kunne notere et rigtig flot og højt besøgstal på 9.100 gæster.
- Vi er rigtig godt tilfredse med det antal gæster. Det tyder på, at folk rigtig gerne har villet ud og opleve lidt, selv om vejret drillede, og det virkede også som om, at de blev længere tid end normalt. Så på den ene side gik intet som planlagt, mens det på den anden side samlet set gik fantastisk i år, siger Jens Christiansen.
De mange besøgende blev nødt til at stimle mere sammen på de få tørre pletter, så der ind imellem var ret tæt befolket på de små "øer" på engen.
- Men folk har jo hygget sig, kunne jeg se, og snakket en masse. Det er jeg virkelig glad for, siger Jens Christiansen.
Mange folk i Ribe
Men de mange besøgende fyldte godt i Ribes gader og var der vådt på engen, så var der tørt i gågaden.
- Jeg håber også, at Ribe by trods de mange parkerede biler har fået lidt ud af det. Det er i hvert fald mit indtryk, at de mange besøgende også fyldte godt i gågaden, siger Jens Christiansen.
Selv om det langt fra har været sjov alt sammen, så kan Jens Christiansen ikke lade være med at være se lidt humoristisk på dagen:
- Jeg tror, at de pladsholdere, som var oppe i den fjerneste ende, skal betale dobbelt pris, for det blev med havudsigt, siger en spøgefuld Jens Christiansen.
Jens Christiansen, tovholder på Ribe DyrskueDet har faktisk været en voldsom oplevelse. Men det er naturens kræfter, og dem kan vi ikke stille meget op imod.