Når det regner på Kolding IF, drypper det på Domhuset: Nu køber dobbelt så mange fodboldfans øl på Renés værtshus
Alle er velkomne, når der vises fodbold på Domhuset, hvor der sågar har været FCK- og Brøndby-fans siddende side om side under en kamp, siger René Thomhav. Foto: Søren Gylling.
Fodboldfeberen har for alvor fat i Kolding, og det får tørstige fans til at søge mod et af byens vandhuller som aldrig før. Det kan René Thomhav mærke på både bundlinjen og stemningen hos Domhuset, hvor der på kampdage bliver langet øl over disken til dobbelt så mange fodboldfans som tidligere.
Copy link address
Carl Buhr carbu@jv.dk
Annonce
Alle er velkomne, når der vises fodbold på Domhuset, hvor der sågar har været FCK- og Brøndby-fans siddende side om side under en kamp, siger René Thomhav. Foto: Søren Gylling.
For tre år siden skiftede René Thomhav tilværelsen som lastbilchauffør ud med lange arbejdsdage bag baren, da han købte Jernbanecaféen og kort tid efter Domhuset i Kolding. Foto: Søren Gylling.
På Domhuset er der fem forskellige slags fadøl, og selv om det er et hit, så stiger også salget af alkoholfrie øl og drinks markant for tiden, fortæller René Thomhav. Foto: Søren Gylling