Ribe: Efter aflysninger af Tulipanfesten i 2020 og 2021 på grund af Covid19, er Tulipanfest-komiteen nu ved at være klar til Tulipanfesten 2022.
- Vi har nu programmet klar, og vi venter bare på en maj med godt tulipanvejr. I Festteltet på Hovedengen starter vi traditionen tro med den store Tulibeer Fest torsdag den 12. maj. Det er som sædvanligt Top Seven, der sørger for musikken og den festlige stemning. Vi kan allerede på nuværende tidspunkt melde udsolgt, siger en særdeles forventningsfuld Preben Fog Svendsen, der er formand for Tulipanfestkomiteen.
- Fredag den 13. maj fortsætter vi med Ung Aften med DJ´s, og vi kan præsentere Faustix, Kato, YO Johnny, Hedegaard og flere andre. Det er igen i år Søren Pabst, der arrangerer det praktiske forløb, og vi forventer ”fulde huse” med omkring 3000 glade unge mennesker.
Lørdag den 14. maj er der Hit Med 80´erne i festteltet, og de fejrer 30 års jubilæum.
Det er også i år Nordisk Tivolipark, der gæster Hovedengen.
- I Bostons Gård byder vi på den traditionsrige Damefrokost lørdag den 14. maj, og der er derudover flere nyheder i Bostons Gård. Torsdag den 12. maj er der ølsmagning på produkter fra Royal Uni Brew og med efterfølgende rafle-turnering med gode præmier, mens den lokale duo, Møller og Skuldbøl sørger for god underholdning. Fredag den 13. maj er der Stor Beerpong-turnering også med gode præmier og senere på eftermiddagen Stand-Up med Simon Tang, Daniel Buch og Thomas Warberg.
Preben Fog SvendsenVi bidrager i år til den grønne omstilling, idet vi fra i år bruger genanvendelige glas og krus.
- Vi bidrager i år til den grønne omstilling, idet vi fra i år bruger genanvendelige glas og krus, siger Preben Fog Svendsen.
Søndag den 15. maj slutter Tulipanfesten som sædvanligt med det store Tulipanoptog.